reklama

Ako si relatívne jednoducho vytvoriť vlastné webové stránky?

Určite pri surfovaní po internete vás napadlo, že by ste aj vy chceli mať vlastné stránky. Či by to boli osobné stránky, alebo stránky rodiny, alebo stránky projektu, ktorý chcete zrealizovať. Statické stránky by ste možno zvládli, existuje veľké množstvo editorov na editáciu statických stránok, ale problém by už bol s databázou, alebo niečím zložitejším. Existuje podľa mňa jedno prijateľné riešenie ( teraz nasleduje zložitejší výraz, ktorý v článku vysvetlím) – open source CMS (Content management system), ktorý je vydávaný pod niektorou open source licenciou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

CMS značí ako už bolo spomenuté- Content management system – Systémsprávy obsahu. Existuje nekonečné množstvo aplikácií, ktoré môžu byť nazvanéSystémom správy obsahu. Všetko čím sa dá spravovať nejaký obsah (napríkladveľké diskusné fórum, databázy, internetový obchod) sa dá nazvať ako systémsprávy obsahu, ako sú aj známe wiki systémy ( wikipedia.org). Opensourcekomunita takéto systémy buduje a dáva ich voľne k použitiu. Ak by stesi chceli na takomto systéme zadarmo vybudovať veľký systém správy obsahu,musíte niečo vedieť do hĺbky , ak si však chcete vybudovať svoje stránky prevlastné použitie a prezentáciu svojej osoby, tak vám stačí vedieťangličtinu a chuť čítať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľkým zdrojom informácií a aj samotných CMSiek je stránka www.opensourcecms.org. Obsahuje webaplikácie. K dispozícii máte značné množstvo rozpracovaných projektov,niektoré sú dobré, niektoré horšie. Všetky sú však funkčné. Otázkou je akémnožstvo informácií v dvojkombinácii php+sql máte na ich spojazdnenie. Poich spojazdnení je však správa stránok (pridávanie obsahu stránok) jednoduchábez toho aby ste potrebovali php+sql. Ak nemáte dosť vedomostí na rozbehnutiedatabáz tak si nechajte pomôcť známym, ktorý vie o čom je sql. NiektoréCMS sú robené tak, že pri samotnom nahratí súborov na server a spustenínejakého inicializačného súboru (napr. install.php) sa vytvorí sql databázasama a vy nebudete musieť do ničoho zasahovať a budete môcť ibapridávať vami zvolený obsah. Obyčajne stačí iba naklepať pri prvom spusteníinformácie o vás (meno a heslo) a hneď vás aplikácia bude braťako správcu stránok.


SkryťVypnúť reklamu
reklama

K samotnému CMS budete potrebovať aj miesto kde chcete vaše stránkyumiestniť. Hľadajte nejaký freehosting (server kde môžete zadarmo umiesniťsvoje stránky cez rozhranie FTP) ktorý podporuje php+sql. Nahrajte vamizvolené CMS na miesto ktoré vám server poskytol a spustite inicializačnýsúbor (obyčajne postup býva v súbore readme.txt, install.txt). Postupujtepodľa návodu a mali by ste sa dopracovať k stavu, že budete maťvytvorené „holé“ stránky bez obsahu, ktorý si môžete pridať. Správu stránok sivšak budete musieť poriadne naštudovať. Poskúšať čo sa ako robí a hlavnečo čo robí.

Ja som vyskúšal dve CMSká. OneCMS a Drupal. OneCMS bolorelatívne jednoduché spojazdniť, samo si urobilo sql databázu a stačiloiba spravovať stránky. Správa však nemala dosť možností a tak som prešielna Drupal, ktorý bolo trošku zložitejšie rozchodiť, ale dalo sa to spraviť.Prvou prekážkou bolo nakonfigurovanie súboru config.php, kde bolo trebaprepísať prístup k mysql databáze na mnou vytvorenom účte na serveriwebzdarma.cz) a druhou prekážkou bolo vytvorenie tabuliek v sqldatabáze, čo som však ja nerobil, ale pomohol mi kamarát. Po tejto úprave mastránka privítala ako administrátora a mohla sa začať samotná správa.Drupal je je relatívne jedoduché spravovať už len z toho pohľadu, že jednotlivéprvky stránky sa pridávajú cez tzv. moduly. Moduly a ich funkčnosťje popísaná v správcovi a je možnosť jednoduchého dotiahnutia novýchmodulov z domovskej stránky drupal.org. To znamená, že ak chcetepridávať na stránky články, tak o túto funkciu sa stará modul content,o vyhľadávanie modul search, a mnoho iných. Ak máte skúsenostis php môžete si sami upraviť už existujúce moduly, alebo napísať vlasné.Na drupal.org nájdete aj témy vzhľadu vašich stránok, je tu však aj možnosťvyrobiť si vzhľad aký chcete vy. Je to trošku náročnejšie, ale určite sa to dápo trošku posurfovaní po diskusných fórach na týchto stránkach zvládnuť. Aletak je to zo všetkým.

SkryťVypnúť reklamu
reklama


 

Peter Oslanec ml.

Peter Oslanec ml.

Bloger 
  • Počet článkov:  255
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Slon v porceláne Zoznam autorových rubrík:  LinuxPoviedky a rozprávkySloboda v ITPrírodaTechnika a technológiaHudbičkaFedora CoreHodené do kotlaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu