reklama

Svet Linuxu

Pri čítaní diskusí na internete, alebo pri rozhovoroch s ľudmi zisťujem, že Linux je pre spoločnosť neznámy pojem, počúvam príbehy odtrhnuté od relality, rozhovory poloprávd. Ľudia spájajú pojmy, ktoré sa spojiť nedajú. Napríklad: Je Linux naozaj zadarmo? Ako môžem vedieť, že ma niekto cez OS nesleduje? Linux je ťažký. Linux môžu ovládať iba programátori. V Linuxe si nespustím hudbu, film. Načo mám možnosť pozrieť sa do zdrojového kódu, veď niesom programátor?! Linux naprogramovala banda zakomlexovaných šprtov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

To posledné je vcelku pravda:) Spájaťvšak slová ako Linux a Open Source (otvorený zdrojový kód) nie je vcelku vhodné,ale pre polularizáciu Linuxu a myšlienky slobodného software totospojenie zatiaľ stačí. Ak chcem rozprávať o Linuxe musím sa vrátiť najprv nazačiatok ku Richardovi Stallmanovi a jeho GNU projektu (GNU projekt bolzameraný na vytvorenie unixového operačného systému) . Pri GNU projekte bolipoužité základé pravidlá (slobody) slobodného software :

Sloboda 0. Sloboda spustiť program za akýmkoľvek účelom
Sloboda 1. Sloboda skúmať ako program pracuje a prispôsobiť ho svojímpotrebám.
Sloboda 2. Sloboda redistribúcie kópie programu.
Sloboda 3. Sloboda vylepšiť program a zverejniť svoje vylepšenia.

Vďaka projektu GNU vznikla tzv. GNU (GNU/GPL) licencia, pod ktorou sa aj dneska vydávajúrôzne programy, okrem tejto licencie je dneska mnoho iných licencií pod ktorýmimôžu programátori vydať svoj program. Podotýkam, že slobodný softwareneznamená software zadarmo!

Od GNU ku Linuxu je len krôčik. V prípade záujmu o túto tému doporučujem knihuod Lawrence E. Rosena: Open Source licencing: software freedom andintellectual property. Linux je fenomén ktorému podľahlo už veľa ľudí, ajprogramátorov, aj odborníkov, ale ešte viacej obyčajných smrteľníkov, ktorý nazačiatku nemali ani tešenia čo to ten Linux je.

K dnešnému dňu sa dá napísať, že Linux je operačný systém ktorý má tú výhodu,že sa mu venuje veľa programátorov vo svojom voľnom čase, a ako viem svojmuhobby sa venujú ľudia s väčším nasadením ako robote, ktorá im dáva chleba. Osvoje úpravy sa delia s linuxovou komunitou a práve linuxová komunita sivyberie čo potrebuje a čo nepotrebuje. Linux má mnohé distibúcie. Pod pojmomditribúcia si predstavte skupinu ľudí (alebo aj jednotlivca), ktorá sipovedala, že práve oni si upravia Linux na ten svoj obraz. Jadro Linuxu všakzostáva to isté. O vývoj jadra Linuxu sa stará Linus Torvalds, ktorý je vlasne"spúšťačom" linuxového ošialu. On ako prvý vydal do sveta prvépoužiteľné jadro operačného systému Linux a preto OS po ňom nesie aj meno.

Do OS si môžete doinštalovať rôzne programové vybavenie, ktoré sa dodáva v tzv.balíčkoch. Nainštalujete si balíček a program pobeží. Ak nepobeží, treba si nanete nájsť špecifikácie inštalácie (tzv. HOWTO - po slovensky povedané AKO NA TO?) a pozrieť sa či ste splnilivšetko tak aby inštalácia prebehla v poriadku. Pod Linux existuje veľakvalitných programov, ktoré spĺňajú a niekedy aj prevyšujú očakávania.Podotýkam, že sú to poväčšionou programy za ktoré netreba platiť. Veľa hlasov z radov užívateľovproprietárnych ( takých ktoré sú kryté licenčnými podmienkami, za ktoré saplatí) systémov a programov "zhadzuje" programové vybavenie s tým, ženespĺňa ich profesionálne požiadavky. Je to tak. Špecializované programy nagrafiku, hudbu atď. ani nemôžu spĺňať také požiadavky, pretože platenémusoftware sa venujú skupiny ľudí, ktoré sú za to platené a do programov súzaimplementované také súčasti, ktoré sú kryté patentami a rôznymi licenciami,do ktorých zdrojových kôdov nieje možné nahliadnuť a nemôžu byť na ne vytvorenéadekvátne nástroje. Ak si však myslíte, že dokážete tieto veci obísť avyriešiť, tak nech sa páči. Môžete si na internete nájsť danú skupinu, ktorá satejto problematike venuje a môžete sa zapojiť.

Linux nieje zložitý. Je iný ako ostatné OS. Aj v ňom sa treba naučiť pracovať.Nevýhodou je (aj keď ja to pokladám, za výhodu), že väčšina dokumentácie je vangličtine (nájdete však aj veľa českých prekladov). Linuxom sa dá vyriešiťveľe záležitostí. Nemáte na platený software? Skúste Linux. Vidím veľkýpotenciál pre štátnu správu a školstvo. Linux beží aj na nie veľmi silnýchpočítačoch (aj keď musí mať viacej operačnej pamäti) a programového vybaveniana výuku práce s počítačom je obrovské množstvo (napríklad špeciálne tomuto savenuje distribúcia Ubuntu v projekte Edubuntu). Kancelársky balík OpenOfficestačí na to aby ste sa naučili základné veci na prácu v kancelárii (a ponúka ajoveľa viacej). Vytvorenie si poštového servera, databázového servera, práca sosieťou, základná práca s grafikou to nie je pre Linux problém. Je treba si lenpozháňať informácie. A to dneska vedia iba tí, ktorí majú záujem.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Peter Oslanec ml.

Peter Oslanec ml.

Bloger 
  • Počet článkov:  255
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Slon v porceláne Zoznam autorových rubrík:  LinuxPoviedky a rozprávkySloboda v ITPrírodaTechnika a technológiaHudbičkaFedora CoreHodené do kotlaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu